#0 #KsiążkaNaTydzień – Ruszam z inicjatywą

Dodano: 14 maja 2018 o godzinie 20:53

Prawie 22 lata na karku. Życie zawodowe całkiem spoko. Jednak ciągle powracające myśli mówią że to za mało, że prę za wolno – z biegu przeszedłem w powolny spacer. Co jakiś czas pojawia się moment dający kopa i motywację, miliony pomysłów i daleko idących planów w mojej głowie. Zakładam nowe repo, wrzucam posta na bloga, i znów… porzucenie pomysłów, projektów i kolejne 3 miesiące ciszy. Właśnie dziś – 2 dni po kolejnym takim zastrzyku energii wpadam na (banalny może się zdawać) czynnik, którego za każdym razem brakuje – SYSTEMATYCZNOŚĆ.

#KsiążkaNaTydzień

Zapaliła mi się dziś lampka, że świetną inicjatywą dla mnie może być odskocznia od tego co robię codziennie w pracy – kodowanie, a podjęcie projektu, który pozwoli mi się rozwinąć w tym co uwielbiam robić. Jestem świadomy że z dużą częstotliwością pojawiają się coraz to nowsze technologie i jest ważne żeby być na bieżąco z aktualnymi trendami. Są ludzie, którzy poświęcają na to swój wolny czas – na poznanie wszystkich przypadków jakie mogą nas spotkać podczas kodowania, nowych możliwości jakie daje Angular po ostatnim apdejcie. To jest w jakimś sensie ich specjalizacja. Ja lubię jednak używać sprawdzonych rozwiązań, uczyć się technologii, których w danym momencie potrzebuję.

Natomiast aktualnie zaintrygowało mnie wiele innych aspektów wytwarzania oprogramowania. Jak powinien działać zespół, żeby wykorzystywać ilość osób zaangażowanych na korzyść jakości i szybkości wytwarzania oprogramowania? Jak rozmawiać z ludźmi? Jak uczyć się od innych tego w czym są najlepsi? Jak dobierać odpowiednie osoby do naszego zespołu? Na czym polega i jak prowadzić marketing produktu? Jak stworzyć produkt, który będzie miał swoją rzeszę klientów? Ten szereg pytań, jest dla mnie w tym momencie bardzo interesujący.

W książkach pisanych przez ludzi, którzy dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem czai się z pewnością pełno wskazówek i odpowiedzi na moje pytania. Kiedy zgłębię tą teorię będę w stanie postawić sobie szereg nowych pytań, które będą mnie wtedy nurtowały. I tak właśnie wpadłem na pomysł, który pomoże mi sprawić, żeby to nie była kolejna inicjatywa, o której zapomnę za parę dni, która pomoże rozwinąć się mi jako programiście.

Założenia

Co tydzień na moim blogu zapostuję wpis krótko opisujący co wyciągnąłem z książki, którą w danym tygodniu przeczytałem. Oprócz tego będzie zawierał informację o tym jaką książkę chcę przeczytać w przyszłym tygodniu i czego chcę się z niej dowiedzieć – czego się po niej spodziewam. Będę mógł porównywać moje oczekiwania z tym co rzeczywiście utkwi mi w pamięci i odciśnie na mnie największy ślad. Co dwa tygodnie – czyli co 2 książki – będzie tydzień bez czytania i wpisu na ten temat, co pozwoli mi na przemielenie w mózgu i wyciągnięcia wniosków, wcielenia w życie tego, czego się dowiedziałem.

Aktualnie kończę czytać książkę Macieja Aniserowicza – Zawód: Programista, także pod koniec tego tygodnia pojawi się post na jej temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *