#2 #KsiążkaNaTydzień – Agile. Szybciej, łatwiej, dokładniej

Dodano: 26 maja 2018 o godzinie 11:24

Ten tydzień przeznaczyłem na zgłębianie wiedzy o Agile. Jako źródło informacji posłużyła mi książka „Agile. Szybciej, łatwiej, dokładniej” Marka Krzemińskiego.

Ale od początku

Moje doświadczenie z metodologią Agile przed przeczytaniem tej książki obejmowało niecały rok pracy z metodyką SCRUM beż żadnego wdrożenia, a później pół roku w kolejnej firmie gdzie zostałem do tego najpierw przeszkolony. Mogę więc uznać, że moja wiedza na temat całego procesu kończyła się na tym, czego doświadczałem jako programista w tym zespole wiedząc mniej więcej co robimy, jak należy to robić i po co to robimy.

Dla kogo jest ta książka?

Jak pisze na wstępie sam autor, książka celuje w osoby chcące wdrożyć agile w swoim zespole, oraz te które będą w agile wdrażane.

Natomiast moim zdaniem pozycja może być też ciekawa dla osób, które z Agile miały już do czynienia, ale chcą udoskonalić, albo wprowadzić nowe praktyki w swoim zespole.

Ja dzięki niej potrafię spojrzeć z boku na cały ten proces, którego codziennie doświadczam w pracy, mając większą świadomość powodów, oraz efektów, jakie niosą za sobą poszczególne działania.

Jak autor przekazuje wiedzę

Na starcie dowiemy się dlaczego mielibyśmy zastosować Agile w naszym zespole, jak przekonać do tego członków zespołu, zarząd firmy, czego spodziewać się w początkowych fazach wdrażania.

W kolejnych rozdziałach poznamy różne metodyki, oraz wytłumaczenie w jakich sytuacjach najlepiej się spisują.

Dalej dowiemy się już o konkretnych praktykach, które możemy wdrożyć i ich przełożeniu na pracę zespołu.

Wiele tematów poruszanych w książce jest zakończone podsumowaniem w postaci „Prawd i mitów”, które pozwalają przełożyć zdobytą wiedzę teoretyczną na rzeczywiste sytuacje, z którymi możemy się spotkać w pracy. Co jakiś czas pojawia się też lista pytań, która pozwala nam zweryfikować, czy dobrze zrozumieliśmy i zapamiętaliśmy najistotniejsze szczegóły.

Kolejna książka

Zgodnie z postanowieniami zawartymi we wpisie oznaczonym numerem #0, kolejny post z tej serii pojawi się za dwa tygodnie. Nie oznacza to, że przez ten czas nic nie będę czytał, natomiast zajmę się lekturą niezwiązana z tematyką pracy programisty. Kolejnym tytułem jaki opiszę na blogu będzie „Zarządzanie projektami dla początkujących. Jak zmienić wyzwanie w proste zadanie” Marcina Żmigrodzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *